Računi za električnu energiju u Hrvatskoj porast će za 3,7%, što će ukupno povećati troškove za više od 10% u odnosu na razdoblje prije 1. studenog prošle godine.
Državni tajnik Ministarstva gospodarstva, Vedran Špehar, izjavio je da bi bez vladinih mjera poskupljenje bilo znatno veće. Naglasio je da je doba jeftine energije završilo, dijelom zbog energetske tranzicije prema održivim izvorima, što je proces koji će trajati najmanje 20 godina, a dijelom zbog geopolitičkih čimbenika poput rata u Ukrajini, koja se iz velikog izvoznika pretvorila u velikog uvoznika električne energije.
- OGLAS -
Ana Knežević iz Hrvatske udruge za zaštitu potrošača savjetuje građanima da redovito očitavaju svoja brojila, po mogućnosti mjesečno, kako bi izbjegli neugodna iznenađenja na računima. Također, ističe da su računi često složeni i da bi pojednostavljenje prikaza cijena olakšalo potrošačima razumijevanje troškova.
Hrvoje Stojić, glavni ekonomist Hrvatske udruge poslodavaca, upozorava na rastuću ovisnost o cijenama energenata i zalaže se za povećanje investicija u nove kapacitete, posebno u obnovljive izvore energije. Napominje da je izgrađeno 2600 megavat-sati novih kapaciteta iz obnovljivih izvora, ali zbog nedostatka metodologije za priključak ti kapaciteti još nisu spojeni na mrežu, što bi moglo značajno doprinijeti stabilizaciji cijena.
- OGLAS -
Očekuje se da će građani dobiti veće račune za električnu energiju, s povećanjem od 4 do 7 eura, ovisno o potrošnji. Vlada nastoji ublažiti utjecaj poskupljenja kroz subvencije i regulirane cijene za kućanstva i male neprofitne tvrtke, no stručnjaci upozoravaju da je potrebno dugoročno rješenje kroz ulaganja u energetsku infrastrukturu i održive izvore energije.