U šestom ovogodišnjem tjednu (od 3. do 9. veljače) evidentirano je 5300 prijava oboljelih, dok je tjedan prije (od 27. siječnja do 2. veljače) bilo 6864 prijava.

Kao i prethodnih sezona, najveća stopa oboljelih bilježi se u djece predškolske dobi, a najniža u osoba starije dobi.

Tijekom ove sezone, zaključno s 2. veljače, hospitalizirano je zbog gripe i njezinih komplikacija 945 osoba, što je 94 slučaja više nego u istom razdoblju prošle sezone.

- OGLAS -

U istom razdoblju prijavljen je manji broj prijema u jedinice intenzivnog liječenja (53), u odnosu na prošlu sezonu (75).

Prijave oboljelih pristigle su iz svih županija, pri čemu je više od 50 posto slučajeva u zadnjem tjednu prijavljeno iz pet županija -Grada Zagreba, Splitsko-dalmatinske, Primorsko-goranske, Zagrebačke i Varaždinske županije.

- OGLAS -

Prema preliminarnim podacima, najviše stope prijava gripe ima Varaždinska, Karlovačka i Krapinsko-zagorska županija, a najniže su u Bjelovarsko-bilogorskoj, Vukovarsko-srijemskoj i Virovitičko-podravskoj županiji.

Prošle je sezone prijavljeno ukupno 19.729 oboljelih od gripe i 45 smrtnih ishoda, od kojih 35 u istom razdoblju koji promatramo ove godine, odnosno zaključno sa šestim tjednom 2024.

- OGLAS -

U usporedbi s pretpandemijskim razdobljem, tijekom sezone gripe 2019./2020. zabilježeno je ukupno 59.725 oboljelih i 26 smrtnih ishoda zbog gripe.

Što se tiče tipova virusa koji prevladavaju ove sezone, u zadnjem (šestom) tjednu zabilježeno je oko 37 posto pozitivnih uzoraka, pri čemu je u preko 70 posto detektiran virus gripe B. U subtipiziranim uzorcima gripe A prevladava virus A/H1N1pdm09.

- OGLAS -

Uoči ove sezone nabavljeno je 450.000 doza tetravalentnog cjepiva, ima ga dovoljno za sve koji se žele cijepiti, a naročito je preporučljivo za rizične skupine. Cjepivo je besplatno za sve građane od početka ove godine, a ima smisla cijepiti se dok god traje epidemija gripe. Za stvaranje zaštite treba oko dva tjedna nakon cijepljenja.

Vezano uz preventivne mjere, u HZJZ-u preporučuju uobičajene mjere za sprječavanje širenja respiratornih virusa – pranje ruku, izbjegavanje diranja lica neopranim rukama, pokrivanje područja usta i nosa prilikom kašljanja i kihanja papirnatom maramicom ili rukavom, nošenje maske (u zatvorenim prostorima), često prozračivanje prostorija te izbjegavanje prenapučenih prostora.

- OGLAS -

Uobičajeno nekomplicirana gripa traje 7-10 dana te se preporuča da oboljela osoba ostane doma, miruje i liječi se simptomatski dok god se ne izliječi.

U liječenju je važna nadoknada tekućine, dovoljno odmora i po potrebi lijekovi protiv bolova i visoke temperature. Uzimanje suplemenata vitamina u slučaju gripe može biti korisno, no važno je napomenuti da suplementi ne mogu izliječiti gripu i ne bi trebali zamijeniti liječnički savjet ili eventualno propisane lijekove. Također, prekomjerno uzimanje nekih vitamina može biti štetno, poručuju iz HZJZ-a.

- OGLAS -