Mesar otkrio što rade iza pulta s mesom: ‘Kupac to ne razumije’

Redakcija 27/01/2025
Ažurirano 2025/01/27 at 12:46 PM
3 Min Čitanja
Tommao wang on Unsplash
- TEKST ZAPOČINJE NAKON OGLASA -

Meso s pulta mesnice, sive boje, ne odaje dojam svježine i privlačnosti poput onog iz supermarketa. Međutim, mesar stručno objašnjava kako to nije utemeljeno na istini.

Mesar Franz Voll ističe: “Kupac to ne razumije, ja mu to ne zamjeram. Ali trebao bi razmisliti o tome da gleda prirodni proces koji nema veze s kvalitetom kobasice ili mesa. To je optički proces . Pa ipak, industrija nas je naučila: kobasice i mljeveno meso moraju biti crveni”.

Visok udio kisika

Iako mljeveno meso s pulta mesnice izgleda pomalo sivo, posebno kad je dugo izloženo, ono iz supermarketa, upakirano, privlači svojom intenzivno crvenom bojom. Često zanemarujemo činjenicu da nas prehrambena industrija lako može zavarati vizualnim trikovima.

Reklame koje promovira mesna industrija godinama stvaraju uvjerenje da visokokvalitetno, svježe meso mora biti crveno. To dovodi do nepovjerenja prema mesu blijede ili sivkaste boje. Crvena ili ružičasta boja sugeriraju svježinu i kvalitetu, što industrija iskorištava kako bi pojačala privlačnost proizvoda. Promjena boje, međutim, rijetko ukazuje na problem kvalitete.

- OGLAS -

“Kada diskont pakira mljeveno meso, ima dvije mogućnosti. On plinom ispuše ambalažu i obično je u njoj jako visok udio kisika. Visok udio kisika, posebno kod govedine, znači: lijepu crvenu boju. On to može, a to nije zabranjeno niti sredstvo za crvenilo. To je takozvani ‘osvježivač’. Ako koristimo ovaj proizvod, sama jezgra kobasice ostaje crvena postaje siva Ako ga probušite i razdvojite i ostavite pola sata, opet će pocrvenjeti, ali kupac isprva vidi samo to sivo mljeveno meso,“ nastavlja mesar Franz Voll za Fenix magazin.

Što je mioglobin?

- OGLAS -

Mioglobin, protein u mesu, zaslužan je za njegovu crvenu boju. Kada meso dolazi u dodir s kisikom, mioglobin oksidira i može poprimiti sivu ili smećkastu nijansu. To je prirodan proces kod svježeg mesa koje nije vakuumirano ili pakirano duže vrijeme.

Majstor mesara Franz Voll dalje objašnjava: “Mi samo radimo naše kobasice bez crvenila, a industrija to ne radi jer znaju da će izblijediti u ambalaži. Kad je stavimo na pult, postaje laka od svjetla i siva od oksidacije kisika”.

- OGLAS -
- OGLAS -
OZNAKE: ,
Dijeli ovu vijest