Jerko Majić – keramičar koji u bajamiku provodi svaki trenutak (VIDEO)

Redakcija 24/10/2023
Ažurirano 2023/10/24 at 10:27 AM
6 Min Čitanja
Foto: Screenshot HRT
- TEKST ZAPOČINJE NAKON OGLASA -

S imotskog područja dolazi jedna lijepa, optimistična priča. O bademima, kojima je Sredozemlje prirodno stanište, voćki čestoj u cijeloj Dalmaciji. Unatoč tomu, na imotskom području samo je jedna plantaža badema. Njezina vlasnika, Jerka Majića iz Vinjana Donjih, naša splitska ekipa zatekla je u berbi. Stabla su rodila, ulog se isplatio. Svaki ubrani kilogram već ima svog kupca, piše HRT.

Keramičar u bajamiku provodi svaki trenutak

- OGLAS -

Puna su badema Jerkova stabla. Ukusnih, hranjivih, vitaminima i antioksidansima prebogatih i za zdravlje blagodatnih plodova.

“Nisam očekivao da će biti toliko dobar urod, pretpostavljao sam da će biti dobro, jer sam to sve održavao kako Bog zapovijeda. Rodilo je dobro, ali kad se sve strese. Nisam očekivao ovoliki urod, istaknuo je Jerko Majić”, Vinjani Donji.

- OGLAS -

Ubrat će Jerko cijelu tonu badema u ljusci. I to samo s polovine stabala. Prve je, naime, posadio 2017., a od ukupno 350 stabala, njih oko 150 još su mladice. Za toliki urod u kratkom vremenu od sadnje – objašnjenje je njegova nevjerojatna energija, velik trud i volja.

Jerko, po zanimanju keramičar, nakon posla u svojem bajamiku provodi doslovno svaki trenutak.

- OGLAS -

“Pa ja sam se dao skroz do kraja, postavio sebi određeni cilj i nisam oscilira, nego sam se baš maksimalno dao i najviše sam se bazirao da to bude što više ekološki, znači sto posto ekološki gnoj od lokalnih ljudi, koji imaju stoke tako da mi je bilo prioritet”, dodao je Majić.

Priča o zajedništvu

- OGLAS -

Ma koliko jake i uporne, Jerkove ruke nisu dovoljne za bogatu berbu. Svaka pomoć dobro dođe.

“Prvi put mi je da radim s bajamima, u životu se nisam nikada susretao. Treba čovjeku pomoć malo. Ali dobro je sve u svemu. Puno je stabala tako da ima i puno posla”, rekao je Dane Bekavac, Lokvičići.

“Pomažem prijatelju u berbi, ali ako ostane poslije strojnoga trešenja, onda ja pomalo prođem da ne bi ostalo nešto na granama i onda ćemo poslije pokupiti i to bi bilo to, dodao je Mitar Puljić”, Glavina Donja.

Jerkovi bajami rastu na dvije parcele. Koliko je novca u bajamik uložio – ne zna točno.

“Najveći ulog bila su mi stabla i instalacija navodnjavanja kap na kap, to me je financijski jako iscrpilo. Što se tiče parcele gdje je bio vinograd, to je bilo lako pripremiti, druga lokacija bila je šuma”, istaknuo je Majić.

Tu drugu parcelu doslovno je oteo od krškog brda. Trebalo je posjeći stabla, prostor prekopati bagerima, a onda, sjeća se Jerkova supruga, sve očistiti i posaditi plemenitu voćku.

“Ovo je priča o jednom zajedništvu, o čupanju doslovno kamena iz zemlje. Nije nam žao ni sekunde kad vidimo sve ovo. Tukla nas je i tuča, svašta je bilo i ali kad vidite urod, stvarno se sve nekako vrati, poručila je Katarina Majić”, Vinjani Donji.

“On je počeo s tim i dobro da je počeo. Veliki je radnik i ide to na bolje, jer on ne pušta. Vidio je u tome priliku i to dobro ide, jer to su pogodne zemlje, naročito ove crvenice, kamen je tu i podloga je za bajam idealna”, dodao je Ivica Tomić Femić, Proložac Donji.

Zatražio je i dobio poticaje

Jerko je izgradio bazen za natapanje. Za svaki korak i odluku, pri sadnji i održavanju bajamika, savjetovao se sa strukom. Odlučio se za ekouzgoj. To, među ostalim, znači, objašnjava, natapanje isključivo kišnicom, a mala oštećenja ploda tretira bakrom.

Da ne ugrozi iduću vegetaciju. U hodu uči o bademima i ništa ne želi prepustiti slučaju.

“Nešto sam znao, nisam sve, tek krećem u to. To mi bila nepoznanica, čitao sam iz literature, naučio nešto od prijatelja, nešto od ljudi, koji već u Ravnim Kotarima imaju badema. Dobio sam savjet sa svih njih, naglasio je Jerko Majić.

Zatražio je i dobio poticaje. Tražeći ih, dobio je i informaciju koja ga je iznenadila.

“Moj OPG ima vrlo malu ekonomsku vrijednost bez obzira koliko sam novca uložio. Prijavio sam se i na natječaj iz europskih fondova i dobio sam mjere 61, 15.000 eura i kupit ću novi traktor i još nešto pumpi za navodnjavanje”, kazao je Jerko Majić.

Nastavit će se prijavljivati za potpore. Treba mu i skupa drobilica, za koju će, nada se, zahvaljujući idućem, kako očekuje, još bogatijem urodu, skupiti dovoljno novca. Ima smisla, tržište je gladno ekološki uzgojenih badema.

“Koliko znam jedini sam, koji ima plantažu bajama, ima ljudi po nekoliko stabala, ali ovako pedeset, sto, tristo kao ja, nema nitko”, naglasio je Majić.

Užitak je upoznati mladog čovjeka koji s golemom voljom radi i planira. Dobro zna što hoće i zna kako ostvariti svoje ciljeve.

Jerkov je način jasan: svemu pristupiti temeljito i odgovorno, biti otvoren za odstupanje od tradicije, ne odustajati. I dokazao je da je uspjeh tada – zajamčen.

- OGLAS -
Dijeli ovu vijest