Ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje Vinko Filipović rekao je da u novoj školskoj godini neće biti promjena u provedbi
Učenici četvrtog razreda pisat će nacionalne ispite iz Hrvatskog jezika, jezika nacionalne manjine (samo učenici koji se školuju na jeziku i pismu nacionalnih manjina), Matematike i Prirode i društva u ožujku 2025. godine.
Učenici osmog razreda pisat će nacionalne ispite iz Hrvatskog jezika, jezika nacionalne manjine (samo učenici koji se školuju na jeziku i pismu nacionalnih manjina), prvog stranog jezika, Matematike, Biologije, Fizike, Kemije u ožujku 2025. godine, a ispite iz Geografije i Povijesti početkom travnja.
Prvi rok za ispite državne mature za školsku godinu 2024./2025. trajat će od 2. do 26. lipnja. Objava konačnih rezultata bit će 16. srpnja 2025. godine. Drugi rok provedbe ispita državne mature u školskoj godini 2024./2025. provodit će se od 20. kolovoza do 5. rujna, a konačni rezultati bit će objavljeni 17. rujna 2025.
Asistenti u nastavi i reforma srednjih strukovnih škola
Mnogi gradovi imaju problema s manjkom asistenata ili pomoćnika u nastavi iako se radi na poboljšanju njihova statusa. Zato je donesen novi Pravilnik o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima, koji je stupio na snagu 19. srpnja ove godine.
Njime su dobili minimalnu bruto satnicu od 7.5 eura (satnicu je dosad propisivao osnivač škole te se razlikovala od grada do grada).
Pročelnik Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Zagrebačke županije Ivica Radanović kaže da je priličan izazov naći pomoćnike u nastavi iako su oni na razini županije osigurali i dodatne pogodnosti za asistente. Mnogi roditelji su zabrinuti hoće li njihova djeca dobiti potrebnu potporu kako bi neometano mogla pratiti nastavu.
Iz MZOM-a su poručili da će svakom učeniku kojem treba pomoć, a na neki drugi način mu pomoć nije osigurana (putem edukacijskog rehabilitatora, stručne službe ili sl.), biti osiguran pomoćnik u nastavi.
“Za sada je na godišnjoj razini osigurano ukupno 45.9 milijuna eura. Koliko će pomoćnika biti ugovoreno u ovom trenutku ne možemo procijeniti. Očekuje se da će brojke biti na razini prošle školske godine. Točnim brojevima raspolagat ćemo kada budu ugovoreni”, poručili su iz Ministarstva.
Ozbiljno upozorenje policije
Bez obzira na pozitivne pomake, u zadnjih deset godina na hrvatskim prometnicama smrtno su stradala 72 djeteta, a ozlijeđeno ih je 8630, upozorava Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP), koje će početkom nove školske godine poduzeti niz aktivnosti kako bi zaštitilo djecu u prometu.
Najpoznatija od tih aktivnosti je akcija “Poštujte naše znakove”, koja se provodi od 1995. godine, a zahvaljujući njoj broj smrtno stradale i ozlijeđene djece znatno se smanjio. MUP ističe da je broj poginule djece u ovoj, u odnosu na 2023. godinu, manji 28. posto, što znači da je ove godine poginulo petero djece, a prošle sedmero.
Broj teže ozlijeđene djece u ovoj godini (90) je za gotovo 16 posto manji nego u 2023. godini (107). Povećan je broj lakše ozlijeđene djece, i to 6.3 posto.
U ukupnom stradavanju ponovno je najviše djece (59 posto) koja su nastradala kao putnici u vozilima, ističe MUP i ponavlja kako je nevjerojatno susresti se s podacima o tome koliko se djece svih uzrasta prevozi u vozilima s roditeljima a da u današnje vrijeme velikog napretka pasivne sigurnosti u automobilima nisu vezana ni na bilo koji drugi način osigurana od mogućeg stradavanja.
Zbog svega navedenog, početkom nove školske godine, u kojoj je u prve razrede osnovnih škola upisano nešto manje od 40 tisuća djece, policija će poduzeti niz aktivnosti. One, uz ostalo, uključuju predavanja i razgovor u svim prvim razredima osnovnih škola i upoznavanje djece s temeljnim pravilima sigurnog sudjelovanja u prometu, kao i podjelu prigodnog promidžbenog materijala, odnosno reflektirajućih okovratnika.