UEFA Liga Prvaka, Nokaut faza, Četvrtfinale
utorak, 10.travanj.2018, 20:45 | Stadion: Stadio Olimpico | Sudac: Clement Turpin

Roma je večeras ugostila izrazito favoriziranu Barcelonu na legendarnom Olimpicu te Kataloncima pobliže predočila kako izgleda prava gladijatorska borba u rimskoj areni. I to kakva je to borba bila.

Mnogo će se pričati o nevjerojatnom preokretu velikog deficita Vučice pred vlastitim navijačima koji su uz pjesmu pratili svaki dodir lopte igrača u crvenom, a burnim zviždukom svaki dodir svijetlo-plave momčadi.

Ipak, na kraju će se samo rezultat gledati, a on je poslije dvije odigrane utakmice završio na strani Rimljana, koji su potpuno zasluženo projurili u polufinale Lige prvaka. Ernesto Valverde dobar je strateg, odnosno, mora da je dobar jer ono što radi s ovom momčadi iz Katalonije stvarno je vrijedn svake pohvale, ali izgleda da su ga večeras ipak sustigle sve te utakmice u kojima je ista formacija i ista momčad uz istu strategiju uzimala silne pobjede i ostala neporažena već 38. vezanih susreta u La Ligi. Danas su zasluženo upisali i prvi u Ligi prvaka te nažalost po njih vjerojatno i onaj najteži dosad, piše Sport Arena.

Od samog početka, na terenu smo gledali samo jednu jedinu momčad i to onu domaću – Roma je uspostavila neviđeni tempo i u potpunosti dominirala travnjakom Olimpica. Došlo je to do te mjere da su Katalonci nekarakeristično bili cijelo vrijeme iza lopte, zarobljeni u vlastitom svijetu i vlastitoj polovici terena, a tome u prilog najviše ide činjenica da je Vučica imala i veći posjed od Barcelone, nešto čime se rijetko tko može pohvaliti.

Nije dugo izdržala nekako poljuljana obrana Blaugrane – igrala se šesta minuta, a odlična duga lopta na Edina Džeku pronašla je svoju metu. Bosanski je tenk projurio pored zamišljenog Jordija Albe i nedovoljno hitrog Piquea i uputio loptu pored gostujućeg vratara za erupciju emocija na tribinama. Bilo je 1:0, a ni 10 minuta iza nas. Roma je nastavila dalje dominirati.

Katalonci su prešli u jedan mentalitet kojeg ne vidimo često u njihovim očima, a to je bio “ostati živ”, a takav mentalitet češće završi upravo onakvim epilogom kakvog smo večeras gledali za njih. Do poluvremena je nekako ostalo 1:0, no vatreni je nastavak bio zagarantiran. Koliko god dobro prvo Romino poluvrijeme bilo, nitko nije očekivao ono što je uslijedilo.

Pritisak je rastao, a obruč oko gostujućeg sastava se stiskao sve više i više. Ponovno je to kulminiralo pogotkom, ovog puta u 58. minuti kada Pique ruši Džeku, a nakon kratkog dogovora dvaju sudaca na daljinu, glavni arbitar Turpin pokazuje na bijelu točku. S iste je precian bio De Rossi, a Talijani na pomolu pravog čuda. Čudo je upravo izraz kojim su svi opisivali ovaj pothvat Rome prije susreta, ovaj susret koji je trebao biti rutina za favorite, no na kraju to nikako nije bio.

Pravi potres na Olimpicu doživjeli smo u 82. minuti kada je Manolas na odličan nabačaj Undera poslao i treću loptu u mrežu katalonskog titana i srušio im snove o “tripleti”. Stadion je podivljao, a Valverde tek tada odlučio uvesti prve ofenzivne zamjene u igru. No, prekasno je bilo za nekakvo čudo i s njihove strane.

Roma je preživjela i ne samo to, u potpunosti nadigrala i nadjačala neprepoznatljivu Barcelonu. Roma – Barcelona, 3:o i to kakvih 3:0 za povijesni rezultat Vučice.